Muzeum Johanna Schrotha

21.03.2021

Muzeum v obci Lipová - lázně začalo psát svoji historii v roce 2007. Nese jméno Johanna Schrotha, zakladatele zdejšího lázeňství, a sídlí v nově zrekonstruovaném domě pod železniční stanicí na trati Slezského Semmeringu.

Johann Schroth otevřel lázně v tehdejší Dolní Lipové ve 30. letech 19. století. Podobně jako jeho někdejší spolužák Vincenz Priessnitz v nedalekém Frývaldově (Jeseník) používal k uzdravování lidí vodoléčbu a oba byli ve své době nesmiřitelnými konkurenty. Leckdy poměrně drastickým kůrám však pacienti příliš nevěřili a některým i naháněly hrůzu. Oba léčitelé proto také sváděli dlouhé bitvy s úřady, aby vůbec mohli své lázně provozovat.

Sbírky Schrothova muzea mají své místo ve 2. patře opravené budovy č. p. 467. Expozice představuje vývoj lázeňství i dějiny obce, značně poznamenané vysídlením původních německých obyvatel po II. světové válce. V přízemí domu sídlí také Informační centrum Lipová - Lázně.

Od roku 2010 se mohou návštěvníci Lipové projít po Naučné stezce Johanna Schrotha. Je dlouhá osm a půl kilometru a na deseti zastaveních seznamuje turisty hlavně se zdejší historií. Trasa vede od muzea přes sedlo Na Pomezí a dále kolem lomů na Smrčníku a úbočí Kopřivného až k prameni císaře Josefa II. v Horní Lipové.

© 2020 ubytování U Broučků. Lipová-Lázně. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!